Martina Paulínyová
Martina Paulínyová

Na radostné chvíle z ChaChaLandu môžete spomínať aj vďaka usilovnej práci našej ChaChaLandskej televízie, ktorá už skompletizovala celý záznam z ChaChaLandu 2017 Funtastic.

ChaCha TV pred pár dňami dokončila svoju tohtoročnú prácu, celú ju nájdete v našom archíve. Sledovať môžete záznamy z našich hlavných večerných programov, ako aj reportáže v správach, VIP magazíne a či publicistickú reláciu o krúžkoch Spectrum.

Vysielanie ChaCha TV je ideálnou spomienkou na príjemné chvíle v ChaChaLande, kde sa kamera hýbe doslova na každom kroku a výsledkom sú hodiny zaujímavého obsahu v HD kvalite. Tie ChaChaLanďákom pripomínajú zážitky, ktoré si od nás odniesli počas letných prázdnin.

Obsah ChaCha TV priamo v ChaChaLande pripravuje náš televízny krúžok, v ktorom pracujú detí – talentovaní ChaChaLanďáci na pozíciách redaktorov, moderátorov či technikov pod dohľadom profíkov z radov animátorov. Spoločne mapujú celý priebeh rekreácie.

ChaCha TV sa za 21 rokov svojej existencie stala modernou detskou televíziou, ktorá nasleduje trendy v technológiách, ako aj obsahu.

HLAVNÝ VEDÚCI ROMAN: CHACHA TV SA STÁVA MODERNOU TELEVÍZIOU

„Na začiatku bol nápad a zápal čosi také vytvoriť, dnes je to rutina, ktorú každým rokom obrusujeme do krajších a lepších podôb," hovorí HVT a zakladateľ ChaCha TV Roman Pauliny.

"Hlavný rozdiel je v tom, že v minulosti sme sa na vysielanie iba hrali, naše výsledky diváci videli v obmedzenej miere iba na nosičoch poplatným tej dobe, teda VHS kazetách či DVD. Dnes sa Chacha TV orientuje hlavne na internet a online divákov ako v reálnom čase, čiže streamovaním naživo, tak aj tvorbou offlinového obsahu, formou rozsiahleho archívu, do ktorého priebežne digitalizujeme aj staršie analógové ‚vysielania‘ z VHS," približuje.

Práve technológie sú hlavným faktorom, ktorý umožňuje vskutku rýchly rozvoj ChaCha TV. V jej výbave sú profesionálne HD kamery a ďalšia špičková technika umožňujúca profesionálne fungovanie.

„Dnešná doba prináša možnosti, o ktorých sme v minulosti mohli len snívať, aj ceny potrebných zariadení sa priblížili smrteľníkom, a tak si môžeme už dnes dovoliť snímať viacerými kamerami súčasne v HD kvalite, používať virtuálne štúdio, či miešať zvuk na 64-kanálovom digitálnom mixe. Aj samotný interiér a štúdiové stavby už dnes nepoužívajú krepový papier, ale skutočné kulisy a tie sú kvalitne osvetlené, nie stavebnými reflektormi, s ktorými sme začínali, ale serióznym osvetľovacím parkom,“ hovorí Roman

ŠÉFREDAKTORKA MAŤKA: CHACHA TV NIKDY NESPÍ

O tohtoročnej práci ChaCha TV, ako aj o tom, ako celý záznam vzniká, nám viac povedala šéfredaktorka ChaCha TV Maťka Paulinyová.

Zostrih ChaCha TV je už na webe kompletný. Čo všetko ponúka?
Aj tento rok sa ChaChaTV snažila zmapovať dianie počas celého ChaChaLandu a sprostredkovať tak zážitky aj „televíznym divákom“. Medzi najzaujímavejšie relácie patria Hlavné správy, kde nám detskí moderátori a redaktori približujú dianie počas poobedných a večerných programov, zaujímavá je tiež relácia VIP magazín, ktorá nás prevedie svetom chachalandských celebrít a v neposlednom rade relácia Spectrum, ktorá ponúka pohľad do zákulisia chachalandských krúžkov. ChaChaTV samozrejme ponúka aj zostrih celovečerných programov ako napríklad higlightové show ChaChaLand hľadá Superstar či Miss ChaChaLand 2017.

Ako sa ti tento rok pracovalo s deťmi v ChaCha TV?
S deťmi sa mi zatiaľ vždy pracovalo veľmi dobre, či už to bol krúžok ChaChaLandskej televízie alebo iný. Základom je správna motivácia a komunikácia. Snažíme sa deťom priblížiť, ako to v bežnej televízii funguje a rozdelíme si úlohy na 17 dní.

ChaCha TV funguje naozaj profesionálne. Dá sa zvládať toľko práce aj s detskými „zamestnancami“? Čo to vyžaduje od ChaChaLanďákov a ako je práca rozdelená?
ChaChaLandská televízia „nikdy nespí“ a „nikdy nespia“ ani jej moderátori či redaktori. Kým v ostatných záujmových krúžkoch sa deti venujú svojej práci dve hodiny počas dňa, tak ChaCha TV je k dispozícii takmer 24 hodín denne. Deti rozdeľujeme na moderátorov, redaktorov a novinkou je tiež práca skriptéra, strihača či maskéra.

Ako hodnotíš úroveň redaktorov a moderátorov, prípadne aj oproti minulosti?
Ak mám porovnať súčasné deti s minulosťou, myslím, že kedysi sa viac dbalo na to, aby deti veľa čítali, učili sa naspamäť alebo písali básničky. Zrejme to ale súvisí aj s vývojom a novými technológiami. Deti v dnešnej dobe viac komunikujú cez sociálne siete, čo je potom počuť aj v ich hovorovom prejave. Snažíme sa teda deti učiť pracovať s hlasom, učíme ich správne dýchať, vyslovovať, jednoducho všetko to, čo pre televíziu je potrebné a dôležité.

Ktorý program je postprodukčne náročnejší?
Každá relácia má svoje úskalia, ale medzi najväčšie výzvy patria Hlavné správy. Predstavu o jednotlivých reportážach, samozrejme, máme, avšak veľká časť vzniká improvizáciou priamo na mieste. Materiálu je veľa, strihač sa s ním musí vysporiadať a zložiť z neho dobrú, zaujímavú a zrozumiteľnú reportáž. Druhou časťou sú nakrútené moderátorske vstupy v štúdiu. Deti sa snažíme na nakrúcanie čo najlepšie pripraviť, ale tréma robí svoje. Niekedy je teda pre strihača k dispozícii niekoľko moderátorských vstupov k jednej reportáži a treba vybrať ten najlepší. Tu však zohráva svoju úlohu aj technická stránka – svetlo, pohyb moderátora pred kľúčovacou plochou, práca kamery. Tak sa môže ľahko stať, že vstup, ktorý je najčistejší obsahovo a moderátorským podaním „prebije“ technická stránka. Vtedy je to o kompromisoch. Dôležitá je aj práca skriptéra, ktorý musí zapísať všetky potrebné údaje, ktoré pri kompletizácii potrebujeme použiť. Ak na niečo zabudne, máme problém, ktorý riešime dodatočne.

Koľko trvá finalizácia relácií – teda celý strih a doplnenie vstupov z virtuálneho štúdia?
To je individuálne, záleží to na type relácie, či v nej využívame virtuálne štúdio, koľko a aký druh reportáží obsahuje. Vďaka online technológiám už v dnešnej dobe pridávame hotové relácie na našu stránku priebežne a deti tak nemusia čakať dlhú dobu až kým sfinalizujeme celé vysielanie ChaCha TV.

Pripomeňme aj deťom, ktoré v ChaChaLande ešte neboli, ako sa môžu stať pracovníkmi ChaCha TV.
Hneď v prvý deň tábora informujeme deti o jednotlivých krúžkoch, ktoré si budú môcť vybrať na nasledujúcich 9 dní. ChaCha TV má špeciálny konkurz, ktorého sa môže zúčastniť každý jeden ChaChaLanďák. Tento konkurz pozostáva z prečítania vybratého textu a jeho reprodukcii. My si za tento krátky čas pokúšame všímať výslovnosť, prácu s hlasom, dikciu reči a ostatné dôležité vlastnosti pre prácu v televízii. Takto nakoniec vyberieme asi dvanástku najlepších, ktorí sa nám typovo najlepšie hodia na prácu v ChaChaLandskej televízii.

Chystá ChaCha TV nejaké novinky?
Každý rok sa snažíme ChaCha TV obohatiť o niečo nové. Keďže je práce počas 17 dní veľmi veľa, sú to skôr malé zmeny, vďaka ktorým sa snažíme byť každým rokom lepší. Minulý rok sme napríklad obohatili ChaCha TV o prácu skriptéra, maskéra, deti sa učili strihať s profesionálnym strihačom. Tento rok sme si zasa pre ChaChaLanďákov pripravili tému fake news alebo takzvaných nepravdivých správ. Je podľa nás veľmi dôležité, aby novinári z nášho krúžku vedeli rozpoznať tieto nepravdivé správy alebo konšpiračné teórie, pretože chceme prinášať tie najobjektívnejšie táborové správy. Čo si ChaCha TV pripraví nasledujúci rok, sa zatiaľ nechajme prekvapiť :)

Do leta je ešte ďaleko, ale blíži sa ChaChaSilvester, na čo sa tešíš tento rok?
ChaChaSilvester je typovo odlišný od leta. Samozrejme v základoch ostáva rovnaký, je ale oveľa viac rodinnejší a nemáme krúžky, teda ani ChaCha TV. Je pre mňa výnimočný tým, že tu mám oveľa väčší priestor na spoločne strávené chvíle s deťmi, bez rozmýšľania, kedy budeme točiť ďalší stand up alebo štúdio :)

Ďaľšie články